logo rokytnice-info.eu

Destinační společnost Krkonoše s.r.o
e-mail: info@krkonossko.cz
Tel.: +420 602 428 883
IČ: 27471837
DIČ: CZ27471837


Rokytnice nad Jizerou - historie města

« zpět na předchozí stránku
 
 
ilustrační fotografie

Historie Rokytnice nad Jizerou

Původní osídlení Rokytnice nad Jizerou je doloženo v polovině 16. století. První přistěhovalci zde těžili dřevo, měď, stříbro a olovo. Důležité bylo i sklářství. Již před rokem 1562 založil majitel panství Arnošt z Újezdce a Kunic v Rokytnici huť, v níž pracovala známá sklářská rodina Schürerů.

Po vytěžení lesů sklářská výroba zanikla. V této době vznikaly na území vytěžených lesů pastviny a políčka, která sloužila ke skromné obživě osadníků, a tito si začínali přivydělávat tkaním plátna.

Ruční tkaní plátna bylo postupně nahrazeno tovární výrobou a Rokytnice se v 19. století stala střediskem textilního průmyslu. Za horníky, dřevaři a tkalci přicházeli do hor učenci, umělci a bylináři. Ti se zasloužili o šíření zvěstí o kráse Krkonoš a pohádek o bájném duchu hor Krakonošovi.

Návštěvníci začali vyhledávat atraktivní místa – vodopády, skalní útvary, ledovcová údolí. Turistického ruchu začali využívat budaři ke zlepšení svého skromného živobytí a začali upravovat boudy a hospodářská stavení pro turisty.

Na konci 19. století přišly do hor lyže. Začali na nich jezdit lesníci, ale také odvážní lyžaři – turisté. V padesátých letech 20. století došlo k výstavbě prvních lyžařských vleků.

 

 

« zpět na předchozí stránku